Díky podpoře z programu Nová zelená úsporám si svůj dům do kvalitního energeticky úsporného standardu renovovaly desetitisíce českých domácností. Podle informací MŽP je aktuálně připravovaná metodika pro energeticky příznivé renovace architektonicky a historicky cenných budov, jejichž opravy Nová zelená úsporám také podporuje.
Třetina Čechů netuší, v jaké energetické třídě bydlí. Za vytápění platí zbytečně desetitisíce navíc
Získejte nejaktuálnější
informace a zkušenosti
s předstihem
Celkem 32,8 procenta Čechů neví, v jaké třídě energetické náročnosti je jejich dům či byt. Další čtvrtina Čechů (25,9 %) tuto informaci nezná, neboť nemá zpracovaný energetický štítek. Majitelé starších neúsporných domů při tom zbytečně přicházejí o desetitisíce korun za vytápění navíc, mezi energetickými třídami G a A je to přes 100 000 korun ročně.
Bilanci zlepšují zateplené domy a novostavby
Pozitivním zjištěním aktuálního průzkumu Sdružení EPS ČR je, že téměř třetina Čechů (31 %) již mají své obydlí v nejúspornějších energetických třídách A, B nebo C. Toto číslo vylepšuje kromě stavebních rekonstrukcí v čele se zateplováním domů a bytů také statistika novostaveb.
„Pozitivní výsledek v podobě počtu lidí žijících v úsporných domech a bytech nás příliš nepřekvapil, neboť celkem přesně koreluje s již dříve zpracovanou analýzou Šance pro budovy. Podle ní žije třetina lidí v domech či bytech, které jsou již zrekonstruované na energeticky úspornější úroveň, nebo v novostavbách stavěných dnes již jako vysoce úsporné,“ komentuje výsledky průzkumu předseda Sdružení EPS ČR Pavel Zemene.
Neznalost a nezájem o energetickou náročnost bydlení provází až třetinu bydlících
Hezká čísla o bydlení v energeticky úsporných domech ale mají svůj protipól. Překvapivým zjištěním průzkumu bylo, kolik Čechů bydlí ve velmi neúsporných domech, nebo nemá o energetické náročnosti svého domu žádné informace.
Bezmála třetina dotázaných totiž neví, v jaké energetické třídě se jejich bydlení pohybuje. Každý desátý Čech bydlí v domě s nehospodárnou třídou energetické náročnosti D, E, F či dokonce G.
Za vytápění domů v nehospodárných energetických třídách platíme desetitisíce navíc
Nehospodárné energetické třídy stojí majitele domů zbytečně utracené desetitisíce korun navíc. „U rodinného domu vytápěného na elektřinu je rozdíl v ceně za energie mezi energetickými třídami G a A přes 100 000 Kč ročně, mezi třídami G a C okolo 80 000 Kč. U běžného bytu je rozdíl mezi nejhorší a nejlepší energetickou třídou kolem 60 000 Kč ročně a třídami G a C asi 45 000 Kč,“ vypočítává Pavel Zemene.
Efektivním řešením vysoké energetické nehospodárnosti domů a bytů v ČR je zateplení budov, které majitelům ušetří peníze nejen v zimě za vytápění a v létě za chlazení, ale má i řadu dalších výhod. „Zateplení prokazatelně eliminuje rizika respiračních onemocnění, prodlužuje životnost budov a zlepšuje estetický vzhled nemovitosti, čímž zvyšuje její hodnotu,“ vysvětluje Pavel Zemene. Z průzkumu vyplývá, že téměř 36 procent obyvatel o zateplení domu uvažuje, ale nemůžou si jej finančně dovolit. Ne každý však ví, že nabízené dotační programy mohou snížit finanční náročnost celé investice až na polovinu.
Nejúsporněji bydlí na Olomoucku, na konci je Plzeňsko
Zajímavé výsledky přinesl průzkum Sdružení EPS ČR v regionálním rozdělení odpovědí. Největší počet domů v nejúspornějších třídách A, B a C je dle odpovědí samotných majitelů domů a bytů v Olomouckém kraji. V Jihočeském kraji žije největší počet lidí bez zpracovaného energetického štítku na svůj dům či byt, konkrétně 40 % dotázaných. Téměř každý druhý respondent na Plzeňsku
(47,8 %) poté uvedl, že nezná energetickou třídu svého domu či bytu.
O průzkumu
Průzkum Sdružení EPS ČR realizovala agentura IPSOS za pomoci nástroje Instant Research v listopadu 2017. V on-line dotazníku odpovídalo 525 respondentů ve věku 18 až 64 let z celé České republiky.
Další podobné články
Smlouva na dodávku energie končí stovkám tisíc zákazníků. Jak nyní postupovat?
Až stovkám tisíc spotřebitelů bude v nadcházejících dnech a týdnech končit smlouva na dodávku energie. Jedná se o domácnosti, které v roce 2021, po ukončení činnosti některých dodavatelů zvolili u nového obchodníka tříletý kontrakt. Energetický regulační úřad (ERÚ) radí, na co v takové situaci pamatovat.
Zájemci o komunitní energetiku se již mohou registrovat
Komunitní energetika vstupuje do nové fáze, kdy je již možné podávat registrace. Pro zájemce o sdílení je nyní důležitá řada informací. V první řadě potřebují vědět kde a jak se registrovat a řada dalších doporučení, která připravila Unie komunitní energetiky (UKEN).