Kvalitní správa bytového domu může vlastníkům ušetřit značné peníze a mnoho starostí. Jak vybrat toho správného správce?
Tři tipy, jak se v bytě cítit i v horku příjemněji
Vysoké teploty ještě umocňuje městské prostředí. Odpoledne se po práci vracíme do bytů, kde nás čeká horko. I když ale nemáme doma klimatizaci, přesto se můžeme doma cítit příjemněji.
1. Svěží vánek
V nepřeberném množství různých ventilátorů a větráků, které lze najít na trhu, vůbec není složité se ztratit. Proto je nutné si ještě před koupí spotřebiče ujasnit, co od něj vlastně očekáváme. Běžný větrák totiž sice rozproudí v místnosti vzduch, současně ale zvíří prach, a tak by ideální spotřebič měl být i čističkou vzduchu. Ten z ovzduší odstraňuje nečistoty mikroskopické velikosti, pyly i škodlivé plyny a zároveň proudící vzduch ochlazuje a následně udržuje na předem nastavené teplotě.
2. Jednoduše chládek
Dobře zvolená stínící technika zařídí, že ve vašem bytě zůstane příjemný chládek. Nejlepší formou ochrany před vedrem jsou předokenní rolety, které paprsky odrazí ještě předtím, než doputují k okenním tabulkám. Dalším řešením jsou vnitřní žaluzie, rolety nebo silné závěsy. Ty sice paprsky neodrazí, přesto ale pomohou udržet v bytě příjemnou teplotu. Samozřejmě však záleží na tom, z jakého jsou vyrobeny materiálu a jakou mají barvu. Z požadavků na design přitom nebudete muset slevovat. Vyzkoušet můžete i aplikace, které najdete na stránkách některých dodavatelů stínící techniky. Stačí vyfotit vaše okno a můžete zkoušet, jaký materiál, barva apod. budou ladit s ostatním zařízením vašeho bytu.
3. Lehké materiály
S termoregulací velmi úzce souvisí materiály, jimiž naše tělo obklopujeme a nejde přitom jen o oblečení, ale také například o ložní prádlo, potah pohovky či křesla nebo sedačky v autě. Pamatujte na to, že v létě je víc než kdy jindy důležité, aby materiály s nimiž naše pokožka přichází do styku, byly prodyšné a organismus tak měl dostatečný prostor pro své ochlazení. Zjednodušeně řečeno je v horkých dnech lepší vyhnout se syntetickým tkaninám a sáhnout raději po těch přírodních, jako je třeba 100% bavlna nebo len. Krom přehřátí organismu, které by mohlo nastat v důsledku zakrytí těla neprodyšným oděvem, se také vyhnete nepříjemnému zápachu, jež propocením syntetických tkanin vzniká.
Horko v bytě nám nesvědčí
Člověk patří mezi teplokrevné savce, což znamená, že je schopen regulovat vnitřní teplotu nezávisle na teplotě okolí. Nepotřebujeme se tedy vyhřívat na sluníčku jako plazi, naopak je pro nás ideální, když teploměr ukazuje maximálně 28 °C v klidovém režimu, při fyzické námaze jen 25 °C. A pokud teploty přesáhnou uvedené hodnoty, hrozí našemu organismu celá řada méně či více závažných zdravotních komplikací,
Také musíme počítat s tím, že čím déle jsme vystaveni horku, tím hůř pracuje náš mozek. Značné množství krve totiž ve vedru místo do mozku putuje do podkoží, aby zde došlo k rozšíření cév, přebytečné teplo mohlo unikat z těla ven a aktivovaly se potní žlázy. Proto už krve v těle nezbývá dostatek pro správné fungování mysli.
Další podobné články
Záznam webináře I Jak ušetřit až 50 % na energiích. Fotovoltaika a další úsporné technologie pro bytové domy
Pořízení fotovoltaiky pro bytový dům je stále výrazně složitější, než pár solárních panelů na rodinný domek, zejména pokud jde o administrativu. Nemusí vás to ale zajímat, pokud máte zkušeného partnera. Domy sobě jsou na úsporné technologie pro SVJ a bytová družstva specialista.
Aktuálně o energetických úsporách
Energetické úspory nejsou jen otázkou vaší peněženky, ale jsou v centru pozornosti celé společnosti. V případě bytových domů se však setkáváme s jedinečnou výzvou: jak dosáhnout efektivního snižování …