Co u bydlení nejčastěji řešíme?
Vede hluk, náklady na bydlení a sousedi

Co u bydlení nejčastěji řešíme? Vede hluk, náklady na bydlení a sousedi

15 června, 2017
Převzato z Okolobytu.cz

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

O čem se nejvíce hovoří mezi obyvateli bytových domů? Jaké nové zákony a pravidla nás čekají? Jaké jsou trendy v oblasti bydlení v bytových domech? Odpovědi a osvědčená řešení přináší už třetím rokem Akademie pro bytové domy. Žádné z horkých témat nezůstane stranou. Přinášíme malou ochutnávku z několika nejčastěji řešených témat.

Náklady na bydlení

Nejčastěji diskutovaným tématem ve společném bydlení jsou platby příspěvků na správu domu a pozemku, obecně nazývané jako „fond oprav“. Tady nás nejčastěji zajímá, zda jsou platby povinné a jak vysoké by měly být. Ano, jsou povinné a jejich výše závisí na velikosti domu a jeho technickém stavu. Velmi obecně je doporučováno minimálně 20 Kč/m².

Peníze budou hrát hlavní roli i v případě, že budeme žádat o úvěr na rekonstrukci domu. Dalších výdajů se nemusíte obávat – celý úvěr na rekonstrukci domu je možné splácet z „fondu oprav“. Vás tak bude čekat opravený dům s byty s vyšší hodnotou na realitním trhu a až o polovinu nižšími náklady na energie.

Kolik můžeme ušetřit?

Téma se opět točí kolem peněz, tentokrát ale čistě z pohledu výdajů za bydlení. Nejvíce nás zajímají možnosti, jak ušetřit na energiích, které v měsíčním rozpočtu tvoří významný díl. Teď v zimě se soustředíme především na vytápění. Věděli jste, že u nedostatečně izolovaných rozvodů teplé vody ve společných prostorách v domě můžeme ztrácet až 10 °C, což může činit i více než 5 % ročních nákladů na ohřev vody? Další úspory v řádech tisíců korun ročně na každého z nás čekají v bytě. Základem je správně větrat – krátce a intenzivně, zbytečně nepřetápět a neplýtvat teplou vodou. Výborné je, že nás tyto změny nebudou stát ani korunu výdajů, a přitom můžeme tolik ušetřit.

Důležité je správně používat termoregulační hlavici. Každé číslo odpovídá určité teplotě, kterou pak bude termostatická hlavice v místnosti dodržovat. Budeme-li například pro obývací pokoj za optimální považována teplota zhruba 21 °C, bude to zpravidla odpovídat stupni 3 na termostatické hlavici.

Péči o regulaci termostatické hlavice za vás mohou převzít typy s digitálními měřidly, které samy umí vyhodnotit, zda například větráte a uzpůsobit změně svůj režim. Jejich nákup se vyplatí. Jestliže klasickou termostatickou hlavici pořídíme zhruba za 300 korun, digitální programovatelnou hlavici koupíme již od 400 korun.

Co můžeme a co už ne

Všezastřešujícím tématem provozu domu jsou právní otázky. Zejména v případě SVJ se u mnoha domů jedná o skutečně náročnou disciplínu vyžadující znalosti, zkušenosti, ale i obrovskou dávku trpělivosti a schopnosti komunikovat s ostatními.

Velkou kapitolou je pes v bytě, obtěžující kouření a hlučnost. Pouze na první téma je jednoznačná a jasná odpověď – mít v bytě psa vám nemůže nikdo zakázat, a to ani v nájemní smlouvě. Se sousedem, jehož kouření vám vadí, je nejlepší se zkusit po dobrém domluvit. Podle psychologů můžeme slušnou a klidnou formou vyřešit více problémů, než si myslíme. Za zkoušku to rozhodně stojí, a to i v případě poslední z trojlístku komplikací – obtěžující hlučnosti.

Další podobné články

Jak dopadl průzkum ohledně cen energií?

Jak dopadl průzkum ohledně cen energií?

Výdaje za energie i pro letošní rok zůstávají aktuálním tématem. V předešlé sezóně vědomě energie šetřily tři čtvrtiny českých domácností. Přes 80 % hodlá v úsporném chování pokračovat i letos. Desetina dokonce plánuje topit méně. Jaké další údaje odhalil průzkum společnosti epet a kolik z měsíčního rozpočtu za energie platíme?

Změna zákona zjednodušší vystěhování problémových nájemníků

Změna zákona zjednodušší vystěhování problémových nájemníků

Ochrana nájemníků má právně silně ukotvenou pozici. V některých případech ale výše ochrany vede až k jejímu zneužívání. Je proto jistě dobrou zprávou, že vláda na návrh ministra spravedlnosti Pavla Blažka v červnu schválila změnu zákona, která pronajímatelům umožní jednodušší vystěhování problémových nájemníků tzv. rozkazem k vyklizení. Dojde tak ke zkrácení a především ke zjednodušení řízení před soudem.