Výdaje za energie i pro letošní rok zůstávají aktuálním tématem. V předešlé sezóně vědomě energie šetřily tři čtvrtiny českých domácností. Přes 80 % hodlá v úsporném chování pokračovat i letos. Desetina dokonce plánuje topit méně. Jaké další údaje odhalil průzkum společnosti epet a kolik z měsíčního rozpočtu za energie platíme?
Jak ušetřit za teplou vodu?
Získejte nejaktuálnější
informace a zkušenosti
s předstihem
Víte, že za spotřebovanou energii pro přípravu teplé vody zaplatíme až čtvrtinu z celkové spotřeby energie v domácnosti? Při nehospodárném provozu zbytečně platíme jak cenu vody, tak i další peníze za její ohřev. Pojďme ušetřit. Nejsou to malé peníze!
Výběr umístění ovlivní tepelné ztráty
O naší spokojenosti s teplotou a množstvím ohřívané vody se rozhoduje již při projektové přípravě. Pro volbu typu ohřevu a jeho kapacitu je nutné rozhodnout, zda bude zařízení sloužit pouze pro lokální spotřebu, například pro umyvadlo, nebo pro centrální zásobování celé domácnosti a podobně. Zdroj ohřevu vody by měl vždy být umístěn co nejblíže místu spotřeby. Věděli jste, že tepelné ztráty propojovacím potrubím mezi zdrojem a výtokovým místem výrazně narůstají již od 2 m délky?
Optimální nastavení teploty
Spotřebiče pro ohřev vody lze nastavit v rozmezí 35–85 °C. Jako optimální teplota teplé vody je však udávaná hodnota 55–65° C. Při této teplotě je provoz ekonomicky nejvýhodnější – energetické ztráty jsou minimální a je omezena přirozená tvorba vodního kamene, který snižuje životnost zařízení.
Další úspory přinášejí alternativní zdroje
Také pro ohřev vody můžete využít alternativní zdroje energie. Nejčastější volbou jsou solární kolektory. Tímto způsobem lze v celoročním průměru získat 40–65 % potřebné energie pro ohřev vody. Podmínkou je správné nastavení regulačních prvků. Při optimálních podmínkách jeden kolektor o ploše cca 2 m2 ohřeje 100 litrů vody z 10 °C až na 80 °C za den.
Z tepelných čerpadel je pro ohřev vody nejvhodnější typ vzduch/voda. Nejen, že je jeho instalace jednoduchá, ale v porovnání s ostatními typy tepelných čerpadel také prostorově nenáročná a finančně dostupná. Výhodou oproti jiným typům je i univerzálnost použití. Pracuje totiž v režimu umožňujícím přepínání mezi vytápěním objektu a ohřevem vody. Mimo topnou sezonu je využíván pouze pro ohřev vody.
Spotřebu vody výrazně sníží i spořiče
Ušetřit můžeme i díky spořičům vody, které známe také jako perlátory. Výhodou je jejich cenová dostupnost a velmi snadná montáž na stávající vodovodní baterii. Některé tipy jsou opravdu účinné a nabízejí i více funkcí. Hlavním cílem je ale vždy snížení spotřeby vody při zachování maximální komfortu. Zatímco klasickým perlátorem, který je součástí standardní baterie, běžně proteče 12-15 l za minutu, speciálně navržené sníží průtok na polovinu. Šetřiče jsou navíc snadno nastavitelné. Můžete tak mít například jiný proud vody v kuchyňském dřezu nebo v koupelně ve sprše a umyvadle. Průtok lze nastavit dokonce až na 4 l za minutu, což běžně stačí třeba v koupelně na mytí rukou. Díky intenzivním provzdušnění proudu vody v kohoutcích budete mít stále pocit plného proudu, ale ušetříte až 50 % teplé i studené vody. K dostání jsou šetřiče na vodovodní baterie, do sprch i na toalety.
Další podobné články
Družstevní bydlení nabízí řešení bytové krize, situaci ale komplikuje pomalá výstavba
Zejména ve ve velkých regionech se řada měst stává obtížně dostupnými k bydlení. Nedostupnost bytů na trhu zvedá jejich cenu do astronomických výšin, pomalá bytová výstavba brzdí i dostupnější družstevní bydlení.
Změna zákona zjednodušší vystěhování problémových nájemníků
Ochrana nájemníků má právně silně ukotvenou pozici. V některých případech ale výše ochrany vede až k jejímu zneužívání. Je proto jistě dobrou zprávou, že vláda na návrh ministra spravedlnosti Pavla Blažka v červnu schválila změnu zákona, která pronajímatelům umožní jednodušší vystěhování problémových nájemníků tzv. rozkazem k vyklizení. Dojde tak ke zkrácení a především ke zjednodušení řízení před soudem.