Už jen pár měsíců budeme moci koupit byt za výhodnějších podmínek

Už jen pár měsíců budeme moci koupit byt za výhodnějších podmínek

20 července, 2018
Převzato z Okolobytu.cz

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Pořízení bytu bude obtížnější. Česká národní banka svými připravovanými opatřeními chce zabránit roztáčení spirály mezi cenami nemovitostí a úvěry na jejich pořízení. S platností od 1. října 2018 rozšiřuje svá doporučení o požadavky na výši příjmu.

Příznivé období končí

Po letech, kdy úroky u hypoték i úvěrů ze stavebního spoření neustále klesaly, se trend otočil. Částečně to zavinilo zpřísnění podmínek pro poskytování úvěrů na bydlení ze strany České národní banky a také růst průměrné částky, kterou si na nemovitosti lidé půjčují. Na konci 1. čtvrtletí letošního roku tak každý, kdo měl hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, dlužil v průměru 1,55 milionu korun.

Jak své nemovitosti splácíme? Má se česká ekonomika obávat masového přibývání neplatičů?

Banky si své klienty také stále důkladněji prověřují, což dokazuje podíl nesplacených dluhů k celkovému objemu poskytnutých úvěrů. Ten u dlouhodobých dluhů, mezi které úvěry na bydlení patří, nedosahuje v žádném z krajů České republiky více než 1,5 %. Snížila se i průměrná výše nesplaceného dluhu, za poslední tři roky suma poklesla z 556 000 na 475 000 Kč a počet klientů s ohroženým dlouhodobým dluhem se za stejné období snížil o 40 %.

Nová doporučení ČNB reagují i na raketový růst cen nemovitostí

Jak realitní experti očekávali, Česká národní banka opět zpřísnila svá doporučení ohledně hypotečních úvěrů. Reagovala tak na fakt, že ceny nemovitostí rostly u nás téměř celý rok 2017 nejrychleji v celé Evropské unii, a to v průměru o 16 %. Banky navíc poskytly v minulém roce celou řadu úvěrů, které ČNB považuje z hlediska schopnosti je splácet za vysoce rizikové. ČNB tak svými opatřeními chce zabránit roztáčení spirály mezi cenami nemovitostí a úvěry na jejich pořízení, kterou od roku 2016 označuje jako největší riziko pro domácí finanční stabilitu.

Jaké budou podmínky pro poskytnutí hypotéky od 1.října 2018?

S platností od 1. října 2018 ČNB rozšiřuje svá doporučení o požadavky na výši příjmu. Nově by tak výše dluhu žadatele neměla překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu. Žadatel by měl současně na splátku dluhu vynakládat maximálně 45 % svého měsíčního čistého příjmu.

Do konce září pořídíte byt ještě za starých podmínek

Pokud tedy uvažujete o koupi bytu, není proč váhat. Když stihnete hypotéku vyřídit do konce září, nová doporučení se vás týkat ještě nebudou. Po 1. říjnu na hypoteční úvěry dosáhnou jen žadatelé s nadprůměrnými příjmy. Například v Praze při koupi bytu v hodnotě 5 milionů získáte momentálně hypoteční úvěr na maximálně 80 % hodnoty nemovitosti, ale od října budete muset navíc doložit, že splátka, která je při roční úrokové sazbě cca 2,7 % p. a. a fixaci na 5 let asi 18 000 korun, nebude znamenat víc než 45 % měsíčního příjmu žadatele. Ten by tak musel mít čistý plat kolem 40 000 Kč. To odpovídá hrubé mzdě ve výši 56 000 Kč, což rozhodně nemá většina lidí ani v Praze. Lze rovněž očekávat další zvýšení úrokových sazeb u hypoték.

Jaká je prognóza realitního trhu?

Navíc trend růstu cen nemovitostí bude zřejmě pokračovat i nadále, a to hlavně ve velkých městech. Bytů všech velikostí je nedostatek a objem bytové výstavby je nízký. Například za první čtyři měsíce letošního roku byla v Praze nově zahájena výstavba jen 262 bytů, což je pro potřeby hlavního města zcela nedostačující. Také kvalitních rekonstruovaných bytů nejsou právě tisíce. Pokud máte šanci koupit byt v kvalitní lokalitě, rozhodněte se co nejrychleji. Na podzim byste stejný byt jednak nemuseli sehnat, nebo by vás jeho pořízení přišlo podstatně dráž.

Další podobné články

Další investiční program na dostupné bydlení nabídne 2,5 miliardy korun

Další investiční program na dostupné bydlení nabídne 2,5 miliardy korun

Ministerstvu pro místní rozvoj se podařilo s Evropskou komisí vyjednat souhlas s financováním pro zvýhodněný úvěrový program na podporu dostupného nájemního bydlení. Alokace 2,5 miliardy korun přinese samosprávám i soukromým investorům možnost financovat výstavbu, rekonstrukci nebo pořízení dostupného nájemního bydlení.

Aktuálně: Vyplatí se vlastní bydlení, nebo nájem?

Aktuálně: Vyplatí se vlastní bydlení, nebo nájem?

Aktuální vývoj realitního trhu přináší další poznatky. Přinášejí i změnu v uvažování, zda se více vyplatí investovat do vlastního bydlení, nebo je ekonomicky výhodnější setrvat v nájemním vztahu a vsadit na pronájem bytu. Rozhodování také pochopitelně ovlivňuje lokalita.

Jak správně reklamovat vyúčtování elektřiny nebo plynu

Jak správně reklamovat vyúčtování elektřiny nebo plynu

Máme za sebou období vyúčtování spotřebovaných energií. V případě špatného nastavení záloh, či neočekávané změně ve spotřebě, vás však možná překvapil neplánovaný výsoký výdaj. Někdy jde však o sporné situace, kdy se spotřebitel domnívá, že mu byla naúčtována příliš vysoká spotřeba, případně vyšší cena, než kterou si s dodavatelem vyjednal. Co lze v takovém případě dělat a jak se lze bránit? 

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.