Bytové výstavbě se stále nedaří. Kromě růstu cen je největší překážkou složitá legislativa, kvůli které trvá povolování nových staveb v Česku neúměrně dlouho. Z hlediska komplikovanosti povolovacího procesu patří ČR dokonce k nejhorším zemím na celém světě. Pomyslný direkt tomu všemu zasadila aktuální zpráva, že digitální systémy stavebního a územního řízení kolabují.
Vadí vám strom před okny? Kácení vás může přijít draho!
Chceme si zvelebit okolí, a tak před dům vysadíme malý smrček, tůjku… Za naši péči se odvděčí bujným růstem. Čemu by toto mohlo vadit? Tak třeba obyvatelům bytového domu, kde strom může nepříjemně stínit, a také může ohrožovat dům při větru. Kdy můžeme kácet bez obav a kdy bychom mohli dostat mastnou pokutu?
Jak je strom velký?
Problém bývá většinou se vzrostlými stromy a právě ty se často dostávají do hledáčku nespokojených obyvatelů přilehlých domů. Žádost o kácení musíme podávat u stromů, jejichž obvod je větší než 80 centimetrů a dorůstají výšky více 130 centimetrů.
O jaký strom se jedná?
Máte na svém pozemku problém s ovocným nebo neovocným stromem? I toto hledisko je překvapivě velmi důležité. Jestliže plánujete pokácet ovocnou dřevinu, máte částečně vyhráno. Ať už inkriminovaný strom roste v oplocené zahradě nebo na volně přístupném pozemku před bytovým domem. Můžete tento strom pokácet bez povolení úřadů. Nevztahuje se na něj ani výškový limit.
Jestliže se vám před domem tyčí neovocná dřevina, budete muset zažádat na úřad o povolení. Žádost se podává na obecní či městský úřad. Vyřízení je bezplatné a rozhodnutí o kácení by žadatel měl dostat nazpět do třiceti dnů. Žádost nemůže podat kdokoliv. Musí se jednat o oprávněného uživatele pozemku se souhlasem vlastníka či jeho vlastníků.
Proč je nutná u neovocných stromů žádost?
Změna vychází z vyhlášky z roku 2014. Často se stávalo, že byl pokácen strom naprosto zbytečně. Neovocné stromy přitom v našem okolí plní řadu důležitých funkcí, jako třeba snižování prašnosti a hluku, a proto by mělo být ve veřejném zájmu přistupovat ke kácení s respektem.
Další podobné články
Stavební zákon nabízí úlevy domům zasaženým povodněmi
Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo metodiku, která popisuje postup stavebníků i stavebních úřadů při mimořádných opatřeních a obnově v souvislosti s povodněmi. Vytvořilo také formulář, kterým mohou snadno oznámit práce stavebnímu úřadu.
Může pronajímatel (jako poskytovatel) přerušit (odpojit) neplatícímu nájemci (jako příjemci) dodávku služeb? A co obdobně společenství vlastníků vlastníkovi jednotky (zpravidla bytu)?
Nejvyšší soud, pokud jde o možnost odpojení (přerušení) dodávky služeb zajišťovaných pronajímatelem jako poskytovatelem služeb spojených s užíváním bytu nájemci jako příjemci služeb, který nehradí zálohy resp. jejich vyúčtování, potvrdil svůj výklad, který zaujal ještě na základě zrušeného občanského zákoníku i na základě aktuální úpravy dle (nového) občanského zákoníku.