Vinyl, laminát a dřevo – posvítili jsme si na odolnost a údržbu tří nejčastějších podlah v bytě a známe vítěze

Vinyl, laminát a dřevo – posvítili jsme si na odolnost a údržbu tří nejčastějších podlah v bytě a známe vítěze

26 srpna, 2019
Převzato z Okolobytu.cz

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Vinyl, laminát a dřevo bez diskuse obsadily první tři příčky v současné oblibě podlahových krytin. Vybírat můžeme z obrovského množství typů. My se dnes ale zaměříme na jejich vlastnosti, které rozhodnou, jak náročná bude péče, abychom je udrželi v bezvadném stavu.

Vinyl – při výběru podlahy se rozhodně vyplatí na něj pamatovat

Vinylová podlaha je v současnosti designovým trendem, kombinuje kvalitu s přirozeným vzhledem a dojmem pravého dřeva. Určitě oceníte i další vlastnosti, jako jsou odolnost vůči poškození a voděodolnost. Díky tomu se tak hodí do koupelen, kde dovede nahradit studenou dlažbu.

V rámci každodenní péče stačí odstranit volné nečistoty z podlahy pomocí vysavače nebo smetáku. Poté přichází na řadu pravidelné čištění vodou smíchanou s čisticím prostředkem určeným na vinylové podlahy. Po setření podlahy vlažnou vodou, která obsahuje i speciální čistič, je třeba povrch setřít suchou textilií, aby na povrchu nezůstávala přebytečná tekutina.

Vedle voděodolnosti se vinyl vymyká rovněž svou pevností a silnou povrchovou vrstvou. I proto je ideálním řešením do namáhaných prostor. Hravě si tak poradí s odolností vůči domácím mazlíčkům, tlaku podpatků i masivního kusu nábytku.

Laminát – svůj boom má už za sebou, ale stále má co nabídnout

Mezi hlavní výhody laminátu patří jeho vysoká odolnost, například proti vyblednutí působením slunečního záření.

U laminátu je ale nutné vždy vybírat z kvalitních značek a odpovídající úrovně odolnosti. Jen tak se budete moci spolehnout, že vás brzy nepřekvapí poškrábaná laminátová podlaha.

Nevýhodou klasického laminátu je zvýšená citlivost na vlhkost. To ale již neplatí pro voděodolný laminát s voděodolnou vrstvou. U různých značek se setkáte s odlišným obchodním názvem.

Na vlastnosti laminátové podlahy musíme pamatovat i při údržbě. Pokud nemá vaše laminátová podlaha již zmiňovanou ochranu proti vlhkosti, je potřeba v případě mokrého čištění použít speciálního přípravku, který zabraňuje vniknutí vody do spár. Vlhké čištění je doporučováno jednou až dvakrát za měsíc. Příliš častá údržba za použití velkého množství vody by podlahu mohla trvale poškodit. Je proto velmi důležité, aby byla v závěru z jejího povrchu odstraněna viditelná vlhkost. Účelnými pomocníky pro tento druh péče jsou hadr z mikrovláken a čistící přípravek na laminátové podlahy.

U laminátové podlahy může dojít k jejímu poškrábání. I na to výrobci pamatují a nabízejí sady se speciálním opravným korektorem.

Dřevo – klasika, která umí držet krok s posledními trendy

U dřevběných podlah je nutné mít na paměti, že se jedná o zcela přírodní materiál, který může měnit své vlastnosti. Například jsou-ůli dřevěné podlahy vystaveny dlouhodobější vlhkosti, může docházet k deformacím prken. Doporučuje se udržovat vnitřní teplotu v rozmezí od 18 do 22°C při vlhkosti kolem 60 %. V případě, že máte doma extrémní vlhko, je vhodné podlahu ošetřit olejem, voskem nebo lakem (nejlépe ve třech vrstvách). Dřevěné podlahy jsou náchylnější k opotřebení. U běžného čištění je proto důležité odstranit nečistoty, které působí jako brusný papír a podlahu mechanicky poškozují. Škrábanců se lze zbavit za pomoci pastového vosku, který uzavírá dřevěné póry, a tím ji chrání před vlhkostí a nečistotami. V případě mokrého čištění je žádoucí podlahu nejprve očistit obvyklým způsobem a následně ji po směru vzoru dřeva setřít vlhkým hadrem s využitím prostředku určeným na údržbu lakovaných podlah. Pro dosažení vyššího efektu lesku lze použít i leštěnky na lakované dřevěné podlahy.

Seřaďme si podlahy podle odolnosti v rámci běžného užívání bytu

Nejlepší vlastnosti nabídnou vinylové podlahy. Jsou voděodolné a mají silnou a odolnou povrchovou vrstvu, díky níž jsou vhodné do intenzivně využívaných prostor.

Druhé místo – kvalitní laminátová podlaha. Její povrch dobře odolává mechanickému poškození, ale doporučuje se zvýšená pozornost při manipulaci s vodou. Pouze některé typy podlah jsou voděvzdorné. Na opravu mírně poškrábaného povrchu jsou určeny speciální pasty, plošná renovace není možná.

Bronzová, stále ale ještě na stupni vítězů – dřevěná podlaha. Na podlahu má vliv klima, které přetrvává v místnosti, v případě vysoké vlhkosti je vhodné ji ošetřit lakem/voskem, oproti jiným materiálům je u standardně používaných dřevin náchylnější k opotřebení. Povrch jde ale dobře renovovat.

Další podobné články

Aktuálně o energetických úsporách

Aktuálně o energetických úsporách

Energetické úspory nejsou jen otázkou vaší peněženky, ale jsou v centru pozornosti celé společnosti. V případě bytových domů se však setkáváme s jedinečnou výzvou: jak dosáhnout efektivního snižování …

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.