Ministerstvo průmyslu a obchodu přišlo s návrhem zákazu instalace tzv. „mařičů“ elektřiny. Problémem tzv. mařičů je, že spotřebovanou energii nevyužívají efektivně, ale přeměňují ji na teplo bez dalšího využití. Takový proces je neúčelný a má negativní dopad na životní prostředí.Navíc vytlačuje zařízení, která energii využívají účelně, například pro její akumulaci nebo přeměnu na jiné formy energie.
Poradíme, jak správně postupovat při změně prohlášení vlastníka
Prohlášení vlastníka provází bytový dům po dobu celé jeho existence. Jasně určuje, které části domu jsou určeny pro výhradní užívání vlastníkem bytu a které mají sloužit všem. Běžně dochází k situacím, kdy je nutné v prohlášení vlastníka provést změnu. Co bychom měli vědět?
Ve kterém zákoně prohlášení vlastníka najdeme
Po zrušení zákona o vlastnictví bytů je prohlášení vlastníka upraveno občanským zákoníkem č. 89/2012 Sb., a podrobněji také v nařízení vlády č. 366/2013 Sb.
Prohlášení, zpracovaná v době účinnosti zákona o vlastnictví bytů, tj. od 1. 5. 1994 do 31. 12. 2013, zůstávají i nadále v platnosti. Pokud se během správy bytového domu objeví nejasnosti, zda určitý prostor je společnou částí či zda je součástí jednotky, je třeba nahlédnout právě do zákona o vlastnictví bytů a judikatury, která byla k příslušným ustanovením zákona vydána.
Jaké důvody pro změnu v prohlášení vlastníka jsou nejčastější?
„Typickým příkladem je změna pravidel pro správu domu a užívání společných částí, změna funkčního určení některé společné části, změna účelu užívání bytu nebo nebytového prostoru a sloučení či rozdělení bytu. Souhlas všech je nutný v případě, že má dojít ke změně spoluvlastnického podílu na společných částech všech vlastníkům, například přístavbou, nebo pokud má dojít ke změně poměru výše příspěvků, v jakém vlastníci hradí náklady na společné části.“ říká Kateřina Horáková ze Svazu českých a moravských bytových družstev. Tato pravidla pro změnu prohlášení vlastníka se uplatní i pro změny prohlášení zpracovaných podle zákona o vlastnictví bytů.
Pokud je změna prohlášení vlastníka platně odsouhlasena, zpracuje správce domu (uvedený v prohlášení, vlastník s nadpolovičním podílem v domě nebo společenství vlastníků) úplné znění prohlášení vlastníka a doručí ho příslušnému katastrálnímu úřadu. Pokud v domě vzniklo společenství vlastníků, zakládá se prohlášení vlastníka také do sbírky listin rejstříkového soudu, u kterého je společenství zapsáno.
Kdo a jak musí rozhodnutí o změně prohlášení vlastníka odsouhlasit?
Změna prohlášení může proběhnout buď na základě dohody vlastníků jednotek, v souvislosti se stavebními úpravami v domě, nebo rozhodnutím orgánu veřejné moci. Zda je pro změnu prohlášení vlastníka nutný souhlas všech vlastníků, nebo zda postačí shoda jen části z nich záleží na tom, co je obsahem změny. Kateřina Horáková ze Svazu českých a moravských bytových družstev dále vypočítává jednotlivé příklady, ve kterých postačí ke změně nadpoloviční většina všech hlasů vlastníků jednotek v domě:
- společné části, při které se nemění velikost podílu na společných částech (je však vždy nutný souhlas dotčeného vlastníka v případech, kdy se má změna dotknout společné části výlučně jím užívané);
- účel užívání bytu na základě žádosti vlastníka nebo
- pravidla pro správu domu a pozemku a užívání společných částí, jsou-li určena v prohlášení
Jedná se o změny, které nemění spoluvlastnické podíly nebo poměr výše příspěvků.
Další podobné články
Přichází čas pro servis plynového kotle
Pro všechna plynová zařízení, a tedy i kotel, platí, že by je měl jednou za rok zkontrolovat odborník. Kontroly plynových kotlů sice nejsou pro domácnosti ze zákona povinné, ale rozhodně se vyplatí. Nejvhodnější doba pro kontrolu nastává nyní po konci topné sezóny.
Další investiční program na dostupné bydlení nabídne 2,5 miliardy korun
Ministerstvu pro místní rozvoj se podařilo s Evropskou komisí vyjednat souhlas s financováním pro zvýhodněný úvěrový program na podporu dostupného nájemního bydlení. Alokace 2,5 miliardy korun přinese samosprávám i soukromým investorům možnost financovat výstavbu, rekonstrukci nebo pořízení dostupného nájemního bydlení.