Ministerstvo průmyslu a obchodu přišlo s návrhem zákazu instalace tzv. „mařičů“ elektřiny. Problémem tzv. mařičů je, že spotřebovanou energii nevyužívají efektivně, ale přeměňují ji na teplo bez dalšího využití. Takový proces je neúčelný a má negativní dopad na životní prostředí.Navíc vytlačuje zařízení, která energii využívají účelně, například pro její akumulaci nebo přeměnu na jiné formy energie.
Vlastní byt, nebo v nájmu: Co se vyplatí?
Získejte nejaktuálnější
informace a zkušenosti
s předstihem
Pokud nebydlíme v rodinném domě, tvoří výdaje na bydlení výraznou položku z našich měsíčních příjmů. Studenti a mladé páry dají zpravidla přednost nájmu a o jiných možnostech ani neuvažují. S přibývajícím věkem, manželstvím, rodinou, začínáme zvažovat i jiné možnosti. Na jednom z prvních míst nás zajímá, jaký typ bydlení se nám z dlouhodobého pohledu více vyplatí.
Nájemní bydlení máme jedno z nejdražších
V nájemním vztahu patří měsíční platby za bydlení beze zbytku na stranu výdajů. A ne malých. „Česká republika je v oblasti nájemního bydlení druhou nejdražší zemí. Vyšší náklady na bydlení mají pouze v Dánsku. Tam je ale jiný spotřební koš, tedy výrazně levnější potraviny a spotřební zboží vzhledem k příjmu,“ říká Milan Taraba, předseda Sdružení nájemníků ČR, a dodává, že nejhorší situace je ve velkých městech. Právě tam totiž náklady na bydlení překračují 40 % z celkových příjmů domácnosti.
Jaké jsou argumenty pro bydlení ve vlastním bytě?
Opět se zaměříme na výdaje. Ani tady se jim nevyhneme. Nejčastějším financováním při pořízení vlastního bydlení je hypotéka. Na rozdíl od nájemního bytu jste ale od počátku vlastníkem nemovitosti a měsíční úhradou splácíte její pořízení. Poptávku po koupi bytu podporují i mimořádně výhodné podmínky levných hypoték i lepší ekonomické situace domácností, souvisejících s růstem ekonomiky.
Zájem o financování vlastního bydlení potvrzují i aktuální čísla z Modré pyramidy. Meziročně vzrostl objem úvěrů ve vazbě na stavební spoření dokonce o 86 %, jde především o oblíbené Rychloúvěry a Hypoúvěry.
Vlastní byt přispívá k zajištění na stáří
Výhody vlastnictví bytu oceníme i v souvislosti se zajištěním na stáří. „Již nyní vydává většina seniorů žijících v nájemních bytech většinu svého důchodu na náklady spojené s bydlením. Vzhledem k tomu, že většina seniorů není schopna si v případě zvýšení nájmu zajistit vyšší příjem, každé případné zvýšení nákladů pro ně může znamenat vážné finanční a často i existenční problémy,“ dodává Tomáš Kunc ze společnosti Senior Safe, která pomáhá seniorům v otázkách bydlení i péče o domácnost.
Ve vlastním bytě máte výdaje za bydlení pod kontrolou. Po splacené hypotéce jsou měsíční náklady výrazně nižší, než v nájemním bytě, takže ani v důchodovém věku rozpočet neúměrně nezatíží.
Výhodnost potvrzují i výpočty Českého statistického úřadu
Sny o vlastním domě či bytě nejsou jen iracionální touha po tom něco vlastnit, ale tento typ vlastnictví představuje pro rodinný rozpočet jednoznačný přínos. Opakovaně to dokládají i výpočty Českého statistického úřadu (ČSÚ). Zatím poslední údaje zveřejnilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) ve své aktuální publikaci nazvané Vybrané údaje o bydlení 2015.
Ze Statistiky rodinných účtů ČSÚ vyplývá, že zatímco domácnosti bydlící v nájemních bytech vydaly na výdaje spojené s bydlením ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku 26 % z čistých peněžních příjmů, domácnosti bydlící ve vlastním bytě tyto výdaje vyšly na 17 %. Vlastníkům nemovitosti tak v rodinném rozpočtu zbývá každý měsíc více peněz na jiné výdaje.
„Opakovaně se tak potvrzuje, že koupit nemovitost se vyplatí, a to jak pro ty, kteří plánují v kupovaném bytě či domě bydlet, tak i investorům, pro které vhodně vybraný byt představuje roční výnos pět procent s relativně nízkým rizikem,“ doplňuje RNDr. Evžen Korec, CSc., generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.
Další podobné články
Přichází čas pro servis plynového kotle
Pro všechna plynová zařízení, a tedy i kotel, platí, že by je měl jednou za rok zkontrolovat odborník. Kontroly plynových kotlů sice nejsou pro domácnosti ze zákona povinné, ale rozhodně se vyplatí. Nejvhodnější doba pro kontrolu nastává nyní po konci topné sezóny.
Další investiční program na dostupné bydlení nabídne 2,5 miliardy korun
Ministerstvu pro místní rozvoj se podařilo s Evropskou komisí vyjednat souhlas s financováním pro zvýhodněný úvěrový program na podporu dostupného nájemního bydlení. Alokace 2,5 miliardy korun přinese samosprávám i soukromým investorům možnost financovat výstavbu, rekonstrukci nebo pořízení dostupného nájemního bydlení.