Ministerstvu pro místní rozvoj se podařilo s Evropskou komisí vyjednat souhlas s financováním pro zvýhodněný úvěrový program na podporu dostupného nájemního bydlení. Alokace 2,5 miliardy korun přinese samosprávám i soukromým investorům možnost financovat výstavbu, rekonstrukci nebo pořízení dostupného nájemního bydlení.
Jak vybrat úvěr pro rekonstrukci vašeho domu
Získejte nejaktuálnější
informace a zkušenosti
s předstihem
Možná jste se konečně odhodlali k dlouho plánované rekonstrukci vašeho bytového domu a zvažujete možnost úvěru. Podmínky nabízených úvěrů jsou aktuálně v různých bankách velice podobné, ale pouze na první pohled. Určitě si najděte banku, která se dlouhodobě věnuje úvěrování rekonstrukcí, oprav a modernizací bytových domů ve vlastnictví BD nebo SVJ. V bance by vám také měli vypracovat více různých variant a na vás bude vybrat si tu ideální pro vás.
Jak úvěr schválit?
V souvislosti s nabytím platnosti Občanského zákoníku došlo k zásadním úpravám požadavku na schválení provedení investiční akce a přijetí úvěru i u SVJ. Nově stačí ke schválení investice i úvěru nadpoloviční většina hlasů vlastníků, přítomných na usnášeníschopném shromáždění vlastníků.
Má to však jeden háček – pokud SVJ má stále ještě původní stanovy, kde je výslovně uvedeno, že k souhlasu s realizací opravy či rekonstrukce společných částí domu je nutné schválení více než 75 % všech vlastníků, pak je nutné takovou investici schválit v souladu se stanovami.
Schválení přijetí úvěru a formy jeho zajištění v souladu s požadavky příslušných právních norem a platných stanov je věc nezbytná! Bez takto přijatého schválení si žádná seriózní banka nedovolí úvěr poskytnout.
Další podobné články
Aktuálně: Vyplatí se vlastní bydlení, nebo nájem?
Aktuální vývoj realitního trhu přináší další poznatky. Přinášejí i změnu v uvažování, zda se více vyplatí investovat do vlastního bydlení, nebo je ekonomicky výhodnější setrvat v nájemním vztahu a vsadit na pronájem bytu. Rozhodování také pochopitelně ovlivňuje lokalita.
Jak správně reklamovat vyúčtování elektřiny nebo plynu
Máme za sebou období vyúčtování spotřebovaných energií. V případě špatného nastavení záloh, či neočekávané změně ve spotřebě, vás však možná překvapil neplánovaný výsoký výdaj. Někdy jde však o sporné situace, kdy se spotřebitel domnívá, že mu byla naúčtována příliš vysoká spotřeba, případně vyšší cena, než kterou si s dodavatelem vyjednal. Co lze v takovém případě dělat a jak se lze bránit?