Rostoucí ceny energií přiměly v uplynulých letech bytová družstva a společenství vlastníků jednotek zamýšlet se nad úsporami v dodávkách tepla. Toho využili prodejci tepelných čerpadel, kteří začali předkládat nabídky s údajně úžasnými úsporami. „Praxe však ukázala, že čísla neodpovídají realitě a tepelná čerpadla energetiku nespasí,“ říká Jan Vondráš ze společnosti Invicta Bohemica.
Zaskočil vás letos vysoký nedoplatek tepla a vody?
Získejte nejaktuálnější
informace a zkušenosti
s předstihem
Jak jsme si dopřávali tepla a teplé vody v roce 2016 nám právě v těchto dnech připomene roční vyúčtování tepla a vody. Zejména pokud musíme doplácet, je pro nás důležité vědět, jak nedoplatek za spotřebu tepla a vody vznikl. Pojďme se společně podívat na nejčastější důvody, proč letos musíme doplácet.
Od nesprávné výše záloh až po dlouhodobou návštěvu
Vlastníci bytů nejčastěji reklamují náklady spojené s vytápěním a ohřevem teplé vody, což představuje až 60 procent nákladů spojených s bydlením. Kdy nejčastěji vzniká vysoký nedoplatek při ročním vyúčtování za byt? Důvodů může být několik, ale nejčastější jsou tyto:
- nesprávně nastavené zálohové platby, především náklad na vytápění a spotřebu studené či teplé vody
- nesprávně nahlášený počet osob v bytě
- neočekávaně vysokou spotřebu vody může způsobit například dlouhodobější návštěva, nedostatečná teplota teplé vody, nekvalitní baterie, nájemníci v bytě apod.
- nesprávná regulace vytápění, kdy si vlastník vyřeší nadměrné teplo v byte větráním, a ne regulováním přes hlavici na radiátoru, anebo nesprávně používá regulační ventil
- nesprávný odečet vodoměrů či měřičů tepla
- zvýšený koeficient spotřeby vody, například nad hodnotu 1,2, což může způsobovat černý odběr, úniky vody
- nesrovnalost může případně nastat i při chybném započítání zálohových plateb či mohou být náklady na teplo nesprávně rozpočítané
Nesouhlasí vám spotřeba a cena vody?
Cena za vodu nemusí být totožná s cenou od dodavatele. Součet údajů bytových vodoměrů nebude obvykle souhlasit s celkovou spotřebou vody v domě změřenou na domovním vodoměru. Příčinou jsou jednak povolené odchylky bytových i domovních vodoměrů od skutečných průtoků, jednak skutečnost, že bytové vodoměry nejsou schopny změřit velmi malé průtoky (odkapávání) v jednotlivých bytech, zatímco domovní vodoměr součty těchto malých průtoků změří spolehlivě. V neposlední řadě i jiný datum odečtu fakturačního vodoměru. Proto bývá skutečná spotřeba vody zpravidla větší, než ukáže bytový vodoměr. Z výše uvedených důvodů vychází na m3 vody zaznamenaný bytovým vodoměrem cena vyšší, než je cena účtovaná dodavatelem vody.
Pozor! Zásadní změny do rozúčtování letos poprvé přináší Vyhláška 269/2015 Sb
Uvědomte si, že v letošním rozúčtování je opravdu řada aspektů jinak. Pro kontrolu letošního vyúčtování tepla proto není spolehlivým vodítkem porovnávání výsledků s loňskou sezónou, i když jste přesvědčeni, že jste topili stejně.
Další podobné články
Aktuálně: Vyplatí se vlastní bydlení, nebo nájem?
Aktuální vývoj realitního trhu přináší další poznatky. Přinášejí i změnu v uvažování, zda se více vyplatí investovat do vlastního bydlení, nebo je ekonomicky výhodnější setrvat v nájemním vztahu a vsadit na pronájem bytu. Rozhodování také pochopitelně ovlivňuje lokalita.
Jak správně reklamovat vyúčtování elektřiny nebo plynu
Máme za sebou období vyúčtování spotřebovaných energií. V případě špatného nastavení záloh, či neočekávané změně ve spotřebě, vás však možná překvapil neplánovaný výsoký výdaj. Někdy jde však o sporné situace, kdy se spotřebitel domnívá, že mu byla naúčtována příliš vysoká spotřeba, případně vyšší cena, než kterou si s dodavatelem vyjednal. Co lze v takovém případě dělat a jak se lze bránit?