Ve spolupráci s JUDr. Markem Novotným jsme pro vás připravili další webinář z oblasti legislativy. Tentokrát jsme se věnovali otázkám kolem výboru SVJ. Zejména jsme se zaměřili na následující oblasti:
- Jaká legislativa upravuje povinnosti členů výboru pro výkon jejich funkce a jaké jsou nejdůležitější? (OZ)
- Co bychom měli ohledně výboru zahrnout do stanov?
- Jak probíhá volba členů výboru? Rozhoduje shromáždění i o předsedovi a místopředsedovi, nebo volí pouze počet členů výboru a výbor si sám rozdělí funkce? Co by měl obsahovat zápis?
- Jaké jsou povinnosti členů výboru vůči státním orgánům? Co, kdy a kam je nutné vkládat a jaké jsou sankce za nevložení?
- Je délka funkčního období někde pevně stanovena, nebo si ji výbor určí sám?
- Jakou formou podává člen výboru odstoupení z výkonu funkce a kdy nabývá platnost? Jak bude výbor fungovat do nejbližšího shromáždění, když bude chybět jeden člen?
- Je možná zastupitelnost člena výboru? Například v době dlouhodobé nemoci? Jak správně postupovat, když v tu dobu chybí jeden člen a nesplňujeme počet členů výboru podle stanov.
- Kdo může odvolat člena výboru, jak to probíhá a jak dále postupovat? Viz stanovy/počet členů výboru.
- Jak postupovat, pokud je člen SVJ přesvědčen, že výbor nekoná, nebo koná v rozporu.
- Je povinné nebo výhodné mít kontrolní komisi? Kdo ji volí a jaký je její hlavní úkol?
Jeden z nejčastějších problémů je, že výbor pokračuje ve své práci v dalším volebním období, ale nebyl znovuzvolen. Jsou jeho rozhodnutí v tomto období platná? Lze to zpětně řešit datumově, aby období navazovala, nebo můžeme dát reálné datum znovuzvolení (nejbližší další shromáždění, které znovuzvolení odhlasuje).