Změna zákona zjednodušší vystěhování problémových nájemníků

Změna zákona zjednodušší vystěhování problémových nájemníků

31 srpna, 2024

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Ochrana nájemníků má právně silně ukotvenou pozici. V některých případech ale výše ochrany vede až k jejímu zneužívání. Je proto jistě dobrou zprávou, že vláda na návrh ministra spravedlnosti Pavla Blažka v červnu schválila změnu zákona, která pronajímatelům umožní jednodušší vystěhování problémových nájemníků tzv. rozkazem k vyklizení. Dojde tak ke zkrácení a především ke zjednodušení řízení před soudem.

Zákon umožní rychlejší řešení neoprávněného užívání bytu či domu

„Navrhujeme zavést nové opatření, které pomůže urychlit ochranu vlastnických práv pronajímatelů. Toto opatření umožní rychlé řešení situací, kdy bývalý nájemce neoprávněně užívá byt nebo dům. Jedná se o pozitivní krok pro majitele nemovitostí,“ uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Jedná se tedy o nové rozkazní řízení, které pomůže pronajímatelům bytů a domů rychleji získat zpět své nemovitosti od bývalých nájemců:

Toto řízení se vztahuje pouze na případy, kdy mezi pronajímatelem a bývalým nájemcem existoval nájemní vztah, který už skončil.

Řízení se zahájí na návrh pronajímatele, který musí doložit, že:

    • Skutečně vlastní nemovitost. Postačí označení bytu či domu stejným způsobem jako v jiných řízeních o nemovitých věcech. Soud si vlastnictví zkontroluje v katastru nemovitostí.
    • Žalovaný (bývalý nájemce) nemá k užívání bytu nebo domu platný právní důvod. Pronajímatel musí doložit, že nájemní poměr zanikl (např. byla dána výpověď nájemní smlouvy, doba nájmu uplynula apod.), a toto tvrzení doložit písemnými důkazy, a to nájemní smlouvou a dále písemnými důkazy pro uplatnění příslušného výpovědního důvodu (např. výpisy z bankovního účtu, zaslané výzvy k plnění apod.).
    • Pronajímatel písemně vyzval žalovaného (bývalého nájemce) k vyklizení. Výzvu k vyklizení musí pronajímatel zaslat žalovanému nejméně 14 dnů před podáním žaloby soudu.

/Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti/

Další podobné články

Mařiče elektřiny čeká zákaz

Mařiče elektřiny čeká zákaz

Ministerstvo průmyslu a obchodu přišlo s návrhem zákazu instalace tzv. „mařičů“ elektřiny. Problémem tzv. mařičů je, že spotřebovanou energii nevyužívají efektivně, ale přeměňují ji na teplo bez dalšího využití. Takový proces je neúčelný a má negativní dopad na životní prostředí.Navíc vytlačuje zařízení, která energii využívají účelně, například pro její akumulaci nebo přeměnu na jiné formy energie.

Přichází čas pro servis plynového kotle

Přichází čas pro servis plynového kotle

Pro všechna plynová zařízení, a tedy i kotel, platí, že by je měl jednou za rok zkontrolovat odborník. Kontroly plynových kotlů sice nejsou pro domácnosti ze zákona povinné, ale rozhodně se vyplatí. Nejvhodnější doba pro kontrolu nastává nyní po konci topné sezóny.

Další investiční program na dostupné bydlení nabídne 2,5 miliardy korun

Další investiční program na dostupné bydlení nabídne 2,5 miliardy korun

Ministerstvu pro místní rozvoj se podařilo s Evropskou komisí vyjednat souhlas s financováním pro zvýhodněný úvěrový program na podporu dostupného nájemního bydlení. Alokace 2,5 miliardy korun přinese samosprávám i soukromým investorům možnost financovat výstavbu, rekonstrukci nebo pořízení dostupného nájemního bydlení.

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.